Preč s drogami!

„Jednoduchá liečivá látka organické, alebo anorganická, užívaná samostatne, alebo ako prísada“. Tak toto bola slovníková definícia drog. V skutočnosti sú drogy oveľa viac. Droga je obvykle popisovaná ako chemická látka, ktorá pôsobí na vaše telo a môže zmeniť vašu náladu, vaše chovanie, čo vidíte, čo počujete, a ak čo cítite. Látka môže byt jednoduchá, ale jej účinky rozhodne jednoduché nie sú! Ale čo sú drogy naozaj? Čo sa vám vybaví keď na ne myslíte? Heroín, kokaín, pervitín, marihuana, extáza? Drogy majú všetky možné tvary, formy a farby a skrývajú veľa veci a prekvapení. Napríklad stačí otvoriť domácu lekárničku a stretnete sa tvárou tvár s celou škálou rôznych drog – aspirín, paralen, lieky proti kašľu a nachladnutiu. Dokonca aj šálka čaju, alebo kávy obsahuje drogu – kofeín. Ta povzbudzuje váš nervový systém tak, že sa cítite viacej ostražitý a pri zmysloch. Medzi nepriehľadnuteľné drogy patrí tiež alkohol a tabak. Teraz si poviete, že veľa drog poznáte veľmi dobre. Pravdepodobne ich užívate bez toho aby ste o nich premýšľali ako o drogách. Avšak zásadný rozdiel medzi nimi napr. Heroínom alebo kokaínom je, že aspirín a kofeín sú drogy legálne. Ich užívanie teda neporušuje zákon. A pokiaľ ich užívate správne a v rozumnej miere nemôže sa vám nič stať. Práve naopak vo väčšine prípadoch je výsledok prospešný – lieky nie sú iba na zmiernene bolesti a utrpenia, ale zachraňujú životy. Výnimkou potvrdzujúce pravidlo sú tabakové výrobky a alkohol, drogy síce legálne, ale veľmi nebezpečné. Látky, ktoré si predstavujete pod pojmom droga, ako napr. Pervitín, heroín, kokaín a extáza, sú niečo úplne iného. Ich držanie alebo užívanie je protizákonné a ich účinky môžu byt zničujúce, dokonca smrteľné. Ich užívaním riskujete, že sa na týchto látkach stanete natoľko závislí, že bez nich nebudete schopní normálne fungovať a váš život sa stane bludným kruhom skladajúcim sa z nákupu drogy a ich užívania, pocitu blaha, alebo depresie, trvajúceho určitú dobu, vyprchania účinku drogy, nového nákupu drogy… Medzitým si začnete nachádzať náhradné zdroje príjmu, pretože drogy nie sú lacná záležitosť a zločin je často jediná cesta k peniazom. Ďalším nebezpečenstvom je, že si nikdy nemôžete byt istý ako na vás určitá droga v ten okamžik zapôsobí. Pre niektorých ľudí je to len raz. Už nežijú, aby o tom mohli rozprávať.

Niektoré základné pojmi a výrazy:

Závislosť – je zvyknutie si na drogu, duševne aj telesne tak, že ju musíte brat, len aby ste mohli normálne fungovať a nemôžete prestať bez toho, aby ste trpeli nepríjemnými abstinenčnými príznakmi.

Abstinenčné príznaky – spôsob akým vaše telo reaguje na zastavený prísun drog. Telesné účinky sa pohybujú od bolenia hlavy, potenia, kŕčov a nekontrolovateľného trasenia až po smrť. Psychickým účinkom dokonca horšie znesiteľná túžba po droge, ktorá býva často dokonca horšie znesiteľná než telesné účinky.

Tvrdé drogy: Pojem často používaný k popisu veľmi silných a nebezpečných drog, ako sú napr. opiáty a kokaín. Sú silne návykové a telu škodlivé. Prerušenie či ukončenie užívania týchto drog často sprevádzajú silné abstinenčné príznaky.

Mäkké drogy bývajú často užívané z „rekreačných dôvodov“. Tieto drogy nie sú sprevádzané silnými odvykacími príznakmi, ale môžu mat dlhodobé účinky a sú psychicky návykové – mäkké, ale nebezpečné.

Stimulanty /budivé látky/ – Drogy ako napr. Amfetamíny, kokaín, pervitín, kofeín, ktoré „nakopnú“ váš nervový systém, takže sa cítite plný energie.

Depresanty /tlmivé látky/ – Drogy ak napríklad barbituráty, alkohol a sedatíva, ktoré majú na váš nervový systém opačný efekt a môžete sa po nich cítiť v depresii, chcieť spáchať samovraždu, alebo naopak byt ph1ý energie.

Halucinogény: Drogy ako napr. LSD, ktoré spôsobujú halucinácie. Hovorí sa im Tripy a ich výsledkom môžu byt dobré aj zlé skúsenosti, predovšetkým, ale bývajú veľmi nebezpečné. Pod vplyvom tejto drogy môžete dostať strach, chovať sa neuvážene alebo robiť nebezpečné veci. Môže sa vám stať, že prežijete flashback – to je návrat nepríjemnej skúsenosti dlho po užití drogy.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s