Niečo málo o šatke zvanej “Kúfíja” (Arafatka)

Arafatka (ďalej už len Kúfíja) je tradičná arabská MUŽSKÁ  pokrývka hlavy. Toto pomenovanie zrejme pochádza od názvu juhoafrického mesta Kufa.
Kúfíja je štvorcový , alebo obdĺžnikový kus bavlnenej látky, ktorej dĺžka jednej strany je minimálne 60 cm, na kraji býva husto ozdobený strapcami. Farby a vzory Kúfíje sú rôzne, no v Palestíne, Jordánsku a Sýrii prevláda čiernobiely vzor.
Kúfía sa niekedy v tridsiatich rokoch minulého storočia začala považovať v Palestíne za čisto arabský (nie moslimský ) kus odevu. Kúfíja v neposledných rokoch spájala ľudí hlavne v Palestíne, kde sa stala akýmsi symbolom boja proti sionizmu a k spopularizovaniu práve tohoto tradičného arabského odevu prispel najmä Jasir Arafat,

ktorý radikálne viedol svoj ľud proti židovskej, sionistickej okupácii jeho krajiny a podľa ktorého sa tento odev začal u nás v Európe slangovo nazývať “arafatka“.
Z rozprávania vám viem povedať, že u nás začalo nosiť Kúfíje začiatkom deväťdesiatych rokov par sympatizantov NS, ktorí takto vyjadrovali svoj odpor voči sionizmu, slobodomurárstvu a jednak vyjadrili solidaritu národu, ktorý priamo dopláca na už spomenutý sionizmus. Z nezistených dôvodov sa však Kúfíja medzi pravicovo založenými ľuďmi neuchytila a tak ju prevzali rôzne iné subkultúry, alebo ako to nazvať  najmä však anarchisti (vo všeobecnosti antifašisti) a teraz si z toho spravili vlastný symbol, symbol podľa ktorého rozpoznáte ľavicového (protinárodne orientovaného človeka) čuráka a nie človeka, ktorý vie, čo to v skutočnosti arafatka znamená, kto a prečo ju v Palestíne nosí.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s